V duhu solidarnosti in skrbi za okolje, smo se šolski parlamentarci odločili, da se pridružimo projektu »Podari obleko – posadi smreko«. Odziv je bil več kot odličen, saj smo v zelo kratkem času, zbrali več kot tono oblačil – 1303,6 kg. To je bila odlična priložnost za nas, da smo združili moči in delovali v dobrobit drugih in okolja. Ozaveščali smo učence, da oblačila, ki jih ne nosimo več, lahko nudijo toplo zavetje in udobje tistim, ki si jih ne morejo kupiti. Zbrana oblačila bodo namenjena različnim organizacijam in dobrodelnim ustanovam, ki skrbijo za ljudi v stiski. Na ta način bomo lahko pomagali tistim, ki se znajdejo v težkih razmerah, hkrati pa bomo zmanjšali breme odpadkov in prispevali k trajnostnemu ravnanju. Dobro se zavedamo, koliko CO2 se sprosti ob sežiganju oblačil in mi smo, s svojim ravnanjem, pripomogli k zmanjšanju izpustov, saj bodo oblačila, ki niso primerna za ponovno uporabo, reciklirana v avtomobilska vlakna. V projektu so sodelovali skoraj vsi razredi naše šole, še posebej pa je potrebno izpostaviti 8. a razred, ki je zmagal v zbrani količini na državnem nivoju (524,4kg). K aktivnemu delovanju jih je še dodatno spodbujala razredničarka Alenka Šimnic, odlične podpore pa so bili deležni tudi s strani staršev in tudi zaposlenih. Ta zmaga jim je prinesla izlet v Arboretum Volčji Potok, kjer bodo ob dnevu Zemlje, ki letos poteka pod geslom: »Planet proti plastiki«, posadili drevo in prejeli nahrbtnike s strani organizatorja, ki ga v Sloveniji predstavlja podjetje VALTEX. Dan Zemlje obeležujejo v 192 državah. Skrb zbujajoč je namreč podatek, da se po svetu proizvede 250-krat več plastike, kot leta 1950. Ker se glas naših parlamentarcev sliši, smo bili zelo uspešni pri umikanju plastike iz šole že pred petimi leti. Za sodelovanje v projektu pa smo si, glede na zbrano količino, prislužili tudi nekaj sadik dreves, ki bodo v zreli fazi za proces fotosinteze, uspešno srkala CO2 iz ozračja. S tem še dodatno pomagamo razbremeniti okolje CO2 izpustov in skozi celoten projekt ozaveščamo učence o pomenu zbiranja in oddaji za ponovno uporabo na primeru oblačil, ki predstavljajo 5% vseh odvrženih odpadkov. Naj se naša akcija ne konča tu, naj bo to začetek trajne zaveze za pomoč ljudem v stiski in za ohranjanje našega planeta za prihodnje generacije. Parlamentarci se zahvaljujemo vsem, ki ste sodelovali, četudi nimate otrok v šoli in s tem prispevali svoj delež k tej izjemni akciji.

Meta Pazlar