OZRI SE OD EKRANA IN POGLEJ ČLOVEKA OB SEBI

V organizaciji LASa Občin Bled in Gorje, smo imeli v četrtek 10. 10., priložnost prisluhniti predavanju priznanega antropologa dr. Dana Podjeda, ki je v svojem predavanju opozoril na perečo težavo sodobne družbe – vpliv mobilnih telefonov in družbenih omrežij na mlade. Odlično je povzel, kako tehnologija in sodobni komunikacijski kanali vplivajo na naše odnose, čustveno zdravje in naša življenja kot celoto. Dr. Podjed je izpostavil, da otroci in mladi niso sami po sebi krivi za zasvojenost s telefoni. Mobilni telefoni so postali nepogrešljiv del njihovega vsakdana, saj so jim te naprave dali prav odrasli. »Otroci so le del okolja, ki smo ga ustvarili mi,« je podaril. To pomeni, da moramo odrasli nositi velik del odgovornosti za vzpostavljanje zdravih meja glede uporabe tehnologije. Ključno sporočilo predavanja je bilo, da moramo prenehati iskati srečo na zaslonih in jo začeti iskati v odnosih in ljudeh , ki so ob nas. Govorec je izpostavil pomemben paradoks današnjega časa – čeprav tehnologija omogoča več povezav in komunikacije kot kadarkoli prej, smo postali bolj odtujeni drug od drugega. Pogosto se raje zatečemo k svojim telefonom in virtualnim stikom, namesto da bi pogledali človeka ob sebi. S tem izgubimo priložnost za globlje človeške povezave in občutek pripadnosti, ki ga ne more nadomestiti nobena aplikacija. Kljub pomembnosti tematike in jasno izraženi zaskrbljenosti nad pretirano uporabo tehnologije, pa je bil odziv staršev na povabilo za predavanje zaskrbljujoče skromen. Vse starše smo pravočasno povabili preko e-pošte, vendar jih je prišla le peščica. Očitno se mnogi odrasli še vedno ne zavedajo resnosti situacije ali pa verjamejo, da težava ne zadeva neposredno njih. Vendar prav starši igrajo ključno vlogo pri tem, kako bodo otroci ravnali s tehnologijo. Oni so tisti, ki otrokom izročijo telefon. Če se odrasli sami nenehno zatekajo k svojim zaslonom, ne morejo pričakovati, da bodo njihovi otroci ravnali drugače. S tovrstnim zgledom sporočamo otrokom, da je svet na ekranu pomembnejši od sveta okoli njih. Starši se morajo zavedati, da mobilni telefoni in družbena omrežja niso le orodje za komunikacijo, ampak imajo lahko globok vpliv na razvoj mladih. Naraščajoča odtujenost, pomanjkanje koncentracije, zasvojenost z všečki in potreba po stalni povezavi so le nekateri izzivi, s katerimi se soočajo mladi. Kot je dejal dr. Podjed: »Sreča ni v tebi, ampak zraven tebe.« To preprosto, a globoko sporočilo naj bi nas vse spodbudilo k temu, da odložimo telefone, ko jih nujno ne potrebujemo in poiščemo smisel v resničnih stvareh in ljudeh okoli nas. Predavanje dr. Dana Podjeda je bilo izjemno poučno in bi moralo vsem, tako staršem kot učiteljem, dati veliko misliti. Zasvojenost s tehnologijo je resna težava, ki zahteva našo takojšnjo pozornost. Starši bi morali biti prvi, ki bi stopili v akcijo, vendar jih na žalost veliko še vedno ne prepoznava svoje vloge v tej enačbi. Upam, da bo v prihodnje večje zavedanje o tej problematiki in da se bodo tudi odrasli začeli bolj odgovorno soočati s tehnologijo, ter postavljati zgled mlajšim generacijam. Le s skupnimi močmi lahko mladim omogočimo bolj uravnoteženo in zdravo uporabo tehnologije, pri čemer bodo našli srečo in zadovoljstvo ne na ekranih, ampak v odnosih in svetu, ki jih obdaja.

Meta Pazlar